Python nasıl kurulur ?

Python ile uygulama geliştirebilmemiz için sistemimizde Python yorumlayıcısının kurulu olması gerekir. Kullandığınız işletim sistemine göre Python yorumlayıcısını sisteminize yüklemelisiniz. Bir önceki yazımızda Pythonın iki sürümü olduğunu yazmıştım, bizim için önemli olan son ve desteklenmeye devam eden kararlı sürümü olacaktır.

Kullandığınız işletim sistemine göre yükleme yönergeleri değişiyor. Öncelikle GNU/Linux sistemlerden başlayalım.

İçindekiler


GNU/Linux sistemlerde python kontrolü nasıl yapılır ?

GNU/Linux sistemlerde, işletim sistemi üzerinde çalışan uygulamaların bir çok python ile yazıldığı için muhtemelen sisteminizde python yüklü olacak gelecektir. Fakat, pythonın yüklü olup olmamasından ziyade sistem üzerinde çalışan python sürümü bizim için daha önemli. Bunu öğrenmek için kullandığını linux dağıtımında konsolu açın ve şu kodu yazın:

python -V

Bunun karşılığı olarak sistemde yüklü olan pythonın versiyon numarasını alabilirsiniz.

Eğer bu kodu yazdıktan sonra herhangi bir çıktı alamazsanız python sürüm numarası belirterek tekrar kodu çalıştırın.

python2 -V 

python3 -V

Yazdığın sürüm numarasına karşılık olarak sistemde kurulu olan pythonın tam sürümünü görebilirsiniz. Sürüm numarasını belirttiğiniz halde yine bir sonuç çıkmıyorsa, sisteminizde python yüklü değil demektir.

Linux sistemlerde python 2 sürümü muhakkak yüklü gelecektir. Python3 sürümü çıkmazsa eğer onu da sisteminizdeki paket yöneticisi ile ya da kaynak kodu derleyerek kurabilirsiniz. Birazdan bu konuya değineceğim.

Yazdığımız bu kodlar ile sadece pythonın sürüm numarasını öğrendik. Daha detaylı görmek için şu kodu çalıştırıp kontrol edebilirsiniz:

ls -g {,/usr{,/local}}/bin | grep python

Bu kod yardımıyla sistemde yüklü olan tüm python sürümlerini görebilir, ne zaman ve hangi kök dizini içinde olduklarını görebilirsiniz.

GNU/Linux python kurulumu nasıl yapılır ?

Linux sistemlerde bir uygulama yüklemek için bir çok farklı yöntem kullanılabilir. Öncelikle kullandığınız linux dağıtımı üzerindeki paket yöneticisi programlar üzerinden arama yaparak o anda kullandığınız dağıtımın yazılım deposunda ki python sürümünü aratabilirsiniz, uygun bir python sürümü depolara yüklenmişse ki yüklenmiştir, indirip kurabilirsiniz. Tüm bağımlılıkları ile kurulumu otomatik olarak gerçekleştirecektir.

https://www.anahtaryazilim.com/wp-content/uploads/2020/10/python-3-yazilim-deposunda-arama.mp4
Linux mint paket yazılımı üzerinden python3 kurulumu

Diğer bir seçenek olarak şu kodu yazarsanız, bağımlılıklar ile birlikte kurulumu gerçekleştirebilirsiniz: (kullandığınız dağıtıma göre kod yapısı değişebilir)

sudo apt-get install python3

Depolardaki python sürümünü değil de daha eski bir python sürümünü yüklemek isterseniz eğer bir başka alternatif olarak kaynak kodunu derleyip kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için python sitesine gidin ve kaynak kodunu kullandığınız linux dağıtımına göre indirin. İndirme işlemini gerçekleştirdikten sonra kaynak kodu derleyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem biraz daha zor ve karışık olduğu için yukarda anlattığım yöntemleri kullanarak kurulum yapmanı daha kolay olacaktır. Kaynak derleme ve kurulum hakkında bilginiz yoksa internette kısa bir araştırmayla nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Fakat bu tür bir derlemeyi daha önce yapmadıysanız size zor gelebilir.

Windows sistemlerde python kurulmu nasıl yapılır ?

Windows işletim sistemlerinde python kurulu olarak gelmemektedir. Bu yüzden pythonın sitesine giderek gerekli .exe dosyasını indirip kurulumu gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Siteye gittiğinizde som sürümü içeren bağlantıyı indirmeniz için gerekli indirme linkini göreceksiniz. Bu indirme linkini kullanarak pythonın kurulum dosyasını indirin ve kuruluma başlayın.

Kurulum sırasında dikkat etmeniz gerek bir tek nokta var, o da “Add Python {sürüm numarası} to PATH” seçeneğini işaretlemek. Kurulumu yaparken bunu işaretlerseniz eğer komut satırında “python” yazarak python shell e ulaşabilir ve pythonı başlatabilirsiniz.

Bu adımı atladınız ya da işaretlemeyi unuttunuz, sorun değil. Google üzerinde windows path ekleme ya da pythonı windows path’e ekleme gibi bir arama yaparsanız bir sürü kaynağa ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir