Python nedir ?

Herkese merhaba, yaşadığımız dönemde bilgisayar çağının en parlak evresini gerçirdiğimizi söyleyebilirim, yapay zekalar, insan gibi iletişim kuran chatbotlar, yazılımlar sayesinde tekrar tekrar kullanılabilen roket rampaları ve daha niceleri. Bununla beraber bir programlama dili öğrenmek ve bununla bir ürün ortaya çıkarmak sadece “işi yazılım” olan insanların değil, herkesin merak ettiği ve öğrenmek istediği bir alan olarak göze çarpıyor. İşte bu yüzden öğrenilmesi en kolay ve yazımı çok sade olan programlama dilini, Pythonı bugün konu alacağız.

İçindekiler:


Python nedir ?

Geliştirilmeye ilk olarak 1990 yılında başlanmış olan Python programlama dili, ilk sürümünü 1991 yılında kavuşmuştur. Hollandalı bir programcı olan “Guido van Rossum” tarafından yazılmıştır. Nesne yönelimli ve yorumlamalı bir dildir.

Python Nedir ?

Python ismi nereden geliyor ?

İnternette python ile ilgili bir arama yaptığınızda genel olarak piton yılanıyla hazırlanmış Python programlama dili logoları görürsünüz, aslında bu dilin ismi piton yılanından gelmez. Zamanla piton yılanıyla özdeşleştiği için bir çok logoda piton yılanını görmek mümkün.

Python

Guido van rossum bu dili yazarken ve isimini verirken sevdiği bir komedi gurubunun isminden esinleniyor.  Monty Python adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden. Yani logolardan gördüğünüz üzere piton yılanıyla bir ilgisi yok.

Neden Python ?

Bu soruya cevap vermeden önce biraz programlama dilleri konusunda bilgi sahibi olmamız gerekir. Kısaca iki tip progralama dili yapısı vardır. Birincisi derlenip çalıştırılan(c++,c# gibi) diğeri ise yorumlanıp çalıştırılan(Python, Ruby, Java, Lisp, BASIC, AWK ) programlama dilleri.

Derlenip çalıştırılan programlama dillerinde bir uygulama geliştirdiğiniz öncelikle bu uygulama bilgisayarın anlayacı makine dilinde derlenir ve hazırlanır, sonrasında çalıştırılan. Bunun için yazdığınız kodları baz alarak derleme süresi uzayabilir.

Yorumlamalı dillerde ise yazdığınız kod bir yorumlayıcı tarafından okunur ve direk çalıştırılır. Derlenip çalıştırılan programlama dillerine nazaran çok hızlı bir şekilde uygulama geliştirmeye müsaittir.

Python programlama dili de yorumlanıp çalıştırılan programlama dillerindir. Bu yüzden yazdığınız kodları çok hızlı bir şekilde çalıştırıp sonuçları görebilirsiniz. Bunun dışında söz dizimi ve temiz kod yapısı sayesinde yazdığınız kodları kolay bir şekilde anlayıp daha kısa zamanda güzel uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bu yüzden programlamaya yeni başlayacak olan kişilerin ilk tercihi her zaman Python olmuştur. Belki de bu yazıyı okuyan sizler, bu maksatla buradasınızdır.

Hangi platformlarda çalışır ?

Program yazmada ki amaç bir sorunu çözmektir. Bu soruna odaklanıp o sorunun kaynağı hangi platformsa ona uygun programlama dilini seçerek uygulama geliştirmemiz gerekir. Bu yüzden öğrendiğimiz programlama dilinin hangi platformlar üzerinde çalıştığını bilmek hayati bir önem taşır.

Python programlama dili ile GNU/Linux, Windows, Mac OS X gibi işletim sistemleri üzerinde geliştirmeler yapabilir, programlar yazabilirsiniz. Bu yazdığınız programları hiç bir değişiklik yapmadan platformlar arasında taşıyıp tekrar kullanabilirsiniz, Python bu konuda çok esnek bir dildir.

Python sürümleri

Neden çoğul kullanıyoruz, çünkü şuanda piyasada iki adet Python sürümü mevcut Python 2.x ve Python 3.x

Eğer bir Python sürümü 2 ile başlıyorsa o Python 2’ye ait bir sürümü temsil etmektedir(2.4.6 gibi). Eğer 3 ile başlıyorsa (3.5.2 gibi) Pythonın 3. serisi olduğunu temsil etmektedir.

Peki bunun bizim için anlamı nedir? ve neden iki farklı sürüm kullanılıyor ?

Python 90’lı yıllardan bu yana geliştirilen bir dil, zamanla daha işlevsel ve hatalarından arındırılmış bir hale getirildi ve hala geliştirilmeye devam ediyor. Fakat Python 2 ile yazılmış ve hali hazırda kullanılmakta olan bir çok uygulama mevcut. Bu yüzden Pythonı geliştiren ekip bunu da göz önüne alarak bir müddet daha Python 2 ye desteğini sürdürmüştür. Python 2 ile yazılmış bir kod, Python 3 altında çalışmamaktadır. Bu sebeple piyasada iki adet python sürümü bulunmaktadır.

1 ocak 2020 itibariyle Python 2 ye verilen destek sona ermiştir. Bundan sonra python 3 e destek verilmeye devam edilecektir. Bu sebeple bizde Python 3 öğrenip bu sürümle uygulama geliştireceğiz.

Bir sonraki Python yazısında görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir